Pro tuto komunikaci je třeba, aby byl operační systém vybaven patřičnými ovladači. Když proces požádá o práci s periferií (stisk klávesy, zápis na disk, čtení z paměťového média, komunikace po síti,…), operační systém tento požadavek zachytí, s pomocí ovladače jej vykoná a vrátí procesu výsledek.
Periferie mohou zpravidla souběžně obsluhovat jen jeden požadavek v daném čase (např. tiskárna může v jednu chvíli tisknout jen jednu stránku) a OS musí řadit za sebe požadavky jednotlivých procesů, postupně je vykonávat a vracet procesům výsledek. Úzká spolupráce mezi ovladači a systémem může vést také k problémům, projevujícím se jako pád systému – „Blue Screen of Death“ ve Windows nebo Kernel panic u unixových systémů.
Operační systém reálného času (anglicky real-time operating system, zkratka RTOS) je v informatice typ operačního systému, který poskytuje možnost reagovat na události v okolí počítače průběžně (tj. v reálném čase). RTOS poskytuje uživateli (nebo programátorovi) záruky, že je určitou činnost v určitém časovém úseku možné dokončit. RTOS je používán například ve vestavěných systémech, robotice, automatizaci, elektronických měřeních nebo v telekomunikacích.
- Přímá komunikace – v tomto typu komunikace musí každý proces, který chce komunikovat znát jméno příjemce.
- Nepřímá komunikace – V této formě komunikace si producent a příjemce vyměňují zprávy pomocí schránky(mailbox) také nazývané port
Správa procesů
Proces (anglicky process) je v informatice název pro spuštěnou instanci počítačového programu. … Správu procesů vykonává operační systém, který zajišťuje jejich oddělený běh, přiděluje jim systémové prostředky počítače a umožňuje uživateli procesy spravovat (spouštět, ukončovat atp.).
Správa paměti (anglicky memory management) je v informatice soubor metod, které operační systém používá při přidělování operační paměti jednotlivým procesům, které jsou v počítači spuštěny. Může zajišťovat i následné uvolňování paměti (když už proces paměť nepotřebuje), nastavovat ochranu paměti a eventuálně i správu adresace paměti. Všechny tyto činnosti v operačním systému zajišťuje „správce paměti“ (anglicky memory manager, MM). Pro některé činnosti je obvykle nutná hardwarová podpora v procesoru, kterou zajišťuje jednotka správy paměti (MMU).[1]
Garbage collection je automatizovaná správa paměti, která je součástí programu nebo jeho běhového prostředí a umožňuje automaticky uvolňovat již nepoužívanou paměť (na rozdíl od „ruční“ správy paměti, čímž se myslí volání příslušné funkce v programu).