Internetový prohlížeč nebo také webový prohlížeč je software, který umožňuje uživatelům přístup k webům, e-shopů a jiným webovým aplikacím. Vlastně jde o aplikaci, která uživatelům umožňuje přístup k dalším informacím, které se nalézají na internetu.
SROVNÁNÍ INTERNETOVÝCH PROHLÍŽEČŮ
Nejpoužívanější internetové prohlížeče
Nejpoužívanějšími TOP 5 internetovými prohlížeči na světě jsou:
- Google Chrome – používá 80 % uživatelů
- Mozilla Firefox – používá 7,1 % uživatelů
- Microsoft Edge/Internet Explorer – používá 5,2 % uživatelů
- Safari – používá 3,7 % uživatelů
- Opera – používá 2,1 % uživatelů
Tyto údaje jsou platné k roku 2020 a provedla je služba W3Schools. Ostatní příčky si mezi sebe dělí další prohlížeče, které většinou spadají pod mobilní zařízení se systémem Android a iOS. Nejpoužívanějším internetovým prohlížečem je stále s jasnou převahou Google Chrome. Ten je sice kárán za shromažďování uživatelských dat, ale uživatelé mu i přesto dávají přednost před ostatními internetovými prohlížeči.
Hypertext Markup Language (zkratka HTML) je v informatice název značkovacího jazyka používaného pro tvorbu webových stránek, které jsou propojeny hypertextovými odkazy. HTML je hlavním z jazyků pro vytváření stránek v systému World Wide Web, který umožňuje publikaci dokumentů na Internetu.
Kaskádové styly (v anglickém originále Cascading Style Sheets se zkratkou CSS) je v informatice jazyk pro popis způsobu zobrazení elementů na stránkách napsaných v jazycích HTML, XHTML nebo XML.
JavaScript je multiplatformní, objektově orientovaný, událostmi řízený skriptovací jazyk, jehož autorem je Brendan Eich z někdejší společnosti Netscape. Jeho syntaxe (zápis zdrojového textu) patří do rodiny jazyků C/C++/Java, ale JavaScript je od těchto jazyků zásadně odlišný sémanticky (funkčně, pricipiálně), jde o jiný jazyk. Slovo Java je součástí jeho názvu pouze z marketingových důvodů.
Nejčastější použití JavaScriptu v současnosti zahrnují webové stránky, do kterých je často vkládaný přímo jako součást HTML kódu stránky. Interpretaci v tomto případě provádí webový prohlížeč návštěvníka stránky. Jsou jím obvykle ovládány různé interaktivní prvky GUI (tlačítka, textová políčka) nebo tvořeny animace a efekty obrázků. Prakticky to znamená, že se program v JavaScriptu obvykle spouští až po stažení webové stránky z Internetu (tzv. na straně klienta), na rozdíl od ostatních jiných interpretovaných programovacích jazyků (např. PHP a ASP), které se spouštějí na straně serveru ještě před stažením z Internetu. Z toho plynou jistá bezpečností omezení – v prohlížeči spouštěný JavaScript např. nemůže pracovat se soubory, aby tím neohrozil soukromí uživatele.
Jak psát web – stránky jak psát Html, CSS, javaSkcript
Sweb.cz
www.webnode.cz
WordPress, joomla…